Tęczowa fantastyka – czego od niej oczekujemy? Dyskusja na Whosome.pl

W czerwcu 2020 roku nakładem Grupy Wydawniczej Alpaka ukazała się antologia Tęczowe i fantastyczne – pierwszy polski zbiór opowiadań w całości poświęcony fantastyce z motywami queerowymi. Podczas gdyńskiego konwentu Pasja Minicon odbywającego się 6–7 listopada 2020 roku osoby tworzące antologię wzięły udział w panelu dyskusyjnym prowadzonym przez jej redaktorkę, Magdalenę Stonawską.

Poniższy tekst jest zapisem i rozszerzeniem tej właśnie rozmowy, w czasie której osoby autorskie dyskutowały o związkach queeru i fantastyki, podejściu do tworzenia inkluzywnej prozy i ulubionych tęczowych tekstach.

Co czyni tekst queerowym? Jakie warunki musi spełnić tekst, żeby satysfakcjonować na tym poziomie? Czy w queerowej fantastyce jest miejsce na optymizm? Jakie queerowe tematy wydają się szczególnie mało reprezentowane w fantastyce? W jaki sposób osoby autorskie decydują, które z postaci będą niehetero? Jakie konsekwencje ten wybór za sobą pociąga? Na te i kilka innych pytań uczestnicy dyskusji odpowiedzieli w ramach artykułu, który możecie przeczytać na Whosome.pl.

>> Tęczowa fantastyka – czego od niej oczekujemy? <<

She-Ra; kolorowe księżniczki a propos dyskusji o antologii Tęczowe i fantastyczne